петок, 30. септември 2022. Вести денес: 0
home Познати

Поранешниот сопруг се закануваше дека ќе ме убие мене и себеси – потресна исповед на пејачката: „Ме фати за врат и ме турна“

Поранешниот сопруг се закануваше дека ќе ме убие мене и себеси – потресна исповед на пејачката: „Ме фати за врат и ме турна“

Пејачката Лепа Лукиќ во шокантно признание откри дека сè уште го носи презимето на нејзиниот прв сопруг кој ја прогонувал по разводот.

Таа имала 4 брака – првиот и бил со Томо Лукиќ на 23-годишна возраст, со кого имала проблеми од самиот почеток.

Сега таа открива дека во една прилика тој ја турнал во автомобил и ја одвел до Косутњак, каде се заканил дека ќе ги убие и неа и себеси.

– Се омажив за него многу млада. Тоа беше младост лудост. Тој беше многу љубоморен секогаш во текот на нашиот брак. Тој не можеше да ја воздржи таа посесивност а јас не сакав да го напуштам она што најмногу го сакав – пеењето, рече пејачката и додаде дека вистинскиот пекол започнал кога таа поднела барање за развод.

– Немав деца со него или нешто заедничко, но тој не сакаше да ми потпиша развод седум години. Секогаш кога адвокатите ќе му кажеа да потпише документи за развод, тој плачејќи ќе кажеше: „Подобро да ме убиете отколку да ме разведете од неа! Ја сакам таа жена“. И јас го сакав него, никогаш не ме удрил, но залудно беше се кога тој беше болно љубоморен. По едно сослушување ме чекаше пред влезот на судот, ме фати за рамо и ми рече: „Каде одиш? Мислиш дека можеш да се скриеш од мене? Никогаш нема да имаш некој друг, јас ќе ве следам цело време“.

Пејачката се присети на една вечер кога Тома ја чекал пред зградата.

– Се подготвив да излезам и повикав такси. Само што сакав да влезам во автомобилот, тој се појави, ме фати за врат и ме праша: „Каде ќе одиш?“ Јас одговорив: „Никаде сега.“ Тој го плати таксито и му рече на возачот дека сè е во ред, дека е дојден по мене. Тој беше упорен цело време да открие каде одам, и му одговорив „кај мојата пријателка Драгица “.” Во еден навечер ќе одиш кај пријателката Драгица?“, ме праша. „Да, ќе одам да ја поминам ноќта со неа “, му реков. Ја измислив Драгица, не сакав да му признаам каде ќе одам, вели Лепа, додавајќи дека агонијата не е завршена.

– Почна да ми го влече ракавот. Му реков да застане или ќе повикам полиција. Во тој момент тој рече: „Обајцата ќе завршиме вечерва!“. Му реков да престане веќе затоа што не можев да поднесам да бидам седум пратена. Ме вовлече во кола. Додека возеше се обидов да ја отворам вратата и да скокнам, но тој со едната рака го држеше воланот, а со другата рака мене. Ми рече дека одиме до шума на Кошутњак да завршиме и јас и он. Тој сакаше да ме убие мене и себеси.

Во тој момент, Лепа се обидела да се преправа дека е ладнокрвна, велејќи му дека не се плаши од него воопшто.

– Лажев, многу се плашев дека ќе ми го одземе животот. Кога стигнавме во шумата, излеговме од автомобилот. Ја стави раката во внатрешниот џеб на јакната, јас врескав мислејќи дека вади пиштол. Извади чешел и рече: „Не грижи се, не плаши се, те сакам многу, не сакам да те убијам“. Плачев и го прашав зошто ме малтретира психички. Потоа ме врати назад до зградата каде што живеев и не ме пушташе да излезам. Ми рече: „Уште малку ќе те малтретирам, само за да дознаам каде тргна да одиш.“ По некое време одлучи да ме пушти да си одам велејќи ми дека пак ке налетам на него ако повторно искочам сама толку доцна во ноќта.

По седум години прогонство, Лепа и Том успеаја да се разведат, но ниту тој ден не можел да помине без драма.

– Кога конечно го потпишавме разводот во судницата, Том легна пред судијата и рече дека го уништиле разведувајќи се од мене. Тој го замоли судијата да ме придружува до дома и јас тоа го дозволив. На збогувањето тој ми рече: „Те молам не го менувај презимето, нека остане Лукиќ со тебе.“ Така беше, не го сменив до денес – вели пејачката, чие презиме беше Мужовиќ пред брак. Тома подоцна се разболе сериозно и неговиот ногата била ампутирана. Тој ја замоли сопругата Јованка да ја покани Лепа да го посети.

Ми се јави и ми рече дека Тома бара да ме види. Реков дека не можам да дојдам тој ден, но дека ќе го посетам штом ќе можам. По половина час повторно ми се јави и ми рече дека Тома починал: „Тој умираше викајќи те” … Отидов на погреб со двајца пријатели и му однесов венец. Многу луѓе исто така ми изразија сочувство, тие знаеја колку ме сака.

По Тома, Лепа имала уште три брака. Таа беше во брак со инспекторот Веjко Докиќ една година, потоа помина шест години со менаџерот Владо Перовиќ, а беше со Милан Милановиќ од Канада од 2000 година до неговата смрт во 2019 година.

Коронавирус