понеделник, 6. декември 2021. Вести денес: 0
home Познати

Популарниот актер откри: Шок, но не и изненадување, конечно добив дијагноза

Популарниот актер откри: Шок, но не и изненадување, конечно добив дијагноза

Актерот од серијата „Бегство од затворот“, Вентворт Милер објави дека официјално му е поставена дијагноза аутизам, по повеќегодишен мачен процес за конечно да дознае што е причината за проблемите кои ги има целиот живот.

Милер објави на Инстаграм бела фотографија со долг опис каде раскажува што се случувало и дека конечно ја добил дијагнозата за која се сомневал со години.

-Ова не е нешто што би го променил. Фактот дека имама аутизам е централниот дел на мојот идентитет, дел од се што имам постигнато. Оваа есен ќе помина една година откако ја добил дијагнозата аутизам. Прво си ја поставив самиот, а потоа официјално беше потврдена и од стручни лица. Се работење за долг процес полн со недостатоци, кои според моето мислење потребно е да се исправат. Јас сум возрасен човек, не дете од пет години, напиша 49 годишниот актер.

Објаснува дека со години се прашувал што му е, дека идентификувал симптоми на аутизам, но подвлекува дека не сакал да звучи како експерт и со тоа да нанесе штета на испитувањата.

-Мојата дијагноза беше шок, но не и изненадување. Пет децении од животот ги следам со други очи. Не сакам да ризикувам и да бидам истакнам, недоволно информирам глас во јавноста. Заедницата која е соединета поради аутизмот низ историјата била замолчувана. Други говореа место нив или преку нив. Не сакам да нанесам зло, туку само да ја кренам раката и да кажам „и јас сум тука“. Тука бев долги години, само тоа не го знаев, напиша актерот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Wentworth Miller (@wentworthmiller)

Коронавирус