петок, 29. септември 2023. Вести денес: 0
home Познати

Поканија над 3.000 гости, а луѓето од оваа професија се непожелни на венчавката: Еве кој се e поканет на кралската свадба

Поканија над 3.000 гости, а луѓето од оваа професија се непожелни на венчавката: Еве кој се e поканет на кралската свадба

Кралската венчавка доаѓа следниот месец, а медиумите уште од сега шпекулираат кој се ќе биде гостин кај принцот Хари и актерката Меган Маркл на 19 мај.

Она што е познато е дека на венчавката би имало многу гости, а поканите веќе се испратени на 22 март минатиот месец и списокот е веќе затворен.

Она што е сигурно е дека прославата нема да биде иста и да има онолку гости колку што имаше на свадбата на принцот Вилијам и Кејт Мидлтон.

На венчавката ќе присуствуваат околу 2.640 обични граѓани, а се очекува да дојдат и 1.200 луѓе кои се од високо значење за кралското семејство, а околу 600 од нив ќе можат да дојдат на церемонијата која ќе се одржи во катедралата Свети Џорџ.

Медиумите пренесуваат дека на венчавката би можеле да бидат пејачките Ели Голдинг и Џон Стоун кои досега имаат пеено на кралските прослави, а бидејќи Елтон Џонс ги откажа двата концерти на тој датум се претпоставува дека и тој ќе присуствува на венчавката.

На свадбата би требало да присуствува и американската тенисерка Серена Вилијамс како и индиската актерка Пријанка Чопра, а се зборува и дека дури 16 колеги од серијата „Suits“ ќе присуствуваат на свадбата, додека Хари ги поканил своите две поранешни девојки.

Политичарите не се поканети!

Британската премиерка Тереза Меј не е поканета, изјави близок извор до Владата, а меѓу поканетите не се ниту Барак Обама, ниту Доналд Трамп.

Најнови вести