вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 1
home Познати

Погребани Коби Брајант и неговата ќерка Џиана

Погребани Коби Брајант и неговата ќерка Џиана

Кошаркарска легенда Коби Брајант и неговата 13 годишна ќерка Џиана се погребани на приватна церемонија во Лос Анџелес, јавуваат американските медиуми.

Погребот се одржал на 7 февруари и бил затворен за јавноста, а присутни биле само членовите на семејството на славниот кошаркар.

Јавна комеморација ќе биде одржана на 24.2.2020, датум што симболично го означува бројот на дресот на Мамба, неговата 20 годишна кариера и бројката (2) на дрес што ја носеше неговата ќерка.

Комеморацијата ќе се одржи во „Стејлпс центарот“ и ќе биде отворен за сите оние кои ќе сакаат да му одадат последна почит на Коби.

-Ние сме град во кој луѓњто веруваат едни во други. Верѕваме во нешто поголемо од самите себе. Ќе направиме апсолутно се за да овозможиме секој кој ќе посака да може да дојде, вети градоначалникот на Лос Анџелес, Ерик Гарсети.

Коби Брајант, неговата ќерка Џиана и уште 7 лица настрадаа во хеликоптерска несреќа која се случи на 26 јануари годинава. Останатите загинати се Алиса Алтобели (13), нејзиниот татко Џон Алтобели (56) и мајка ѝ Кери Алтобели, кошаркарскиот тренер од училиштето Харбор Деј, каде што учела Џиана, Кристина Маузер (38), Пејтон Честер (13) исто така соученичка на Џиана, Сара Честер (45) мајка на Пејтон, и пилотот Ара Зобајан.

Коронавирус