среда, 22. март 2023. Вести денес: 194
home Познати

Почина Вирџил Абло, уметнички директор „Луј Витон“

Почина Вирџил Абло, уметнички директор „Луј Витон“

Вирџил Абло, уметничкиот директор одговорен за машките колекции на модната куќа „Луј Витон“, почина на 41-годишна возраст.

Веста за неговата смрт на Твитер ја објави компанијата сопственик на брендот – „ЛМВХ“.

– Сите сме шокирани од оваа страшна вест. Вирџил не само што беше брилијантен дизајнер и визионер, тој беше човек со прекрасна душа и огромно знаење!, рече директорот на „ЛМВХ“, Бернард Арно.

Во соопштението се вели дека Абло се борел со рак последниве неколку години.

loading...