понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 165
home Познати

Почина српската актерка позната по улогата во „Жикина династија“

Почина српската актерка позната по улогата во „Жикина династија“

Српската актерка Јелена Јовановиќ Жигон почина вчера по кратко боледување, јавува РТС.

Актерката родена на 3 ноември 1933 година, снимила над 50 играни и 15 телевизиски филмови.

Најголема популарност таа стекна со улогата на Јелена Тодоровиќ во филмскиот серијал „Жикина династија“.

Добитник е на наградата „Златен прстен“ за најдобра актерка во 1961 година и многу други.

 

Најнови вести

Коронавирус