недела, 24. септември 2023. Вести денес: 24
home Познати

Почина славниот француски актер

Почина славниот француски актер

После долгата кариера како актер и околу 150 филмови, актерот Мишел Пиколи почина на 94-годишна возраст на 12 мај од мозочен удар, јави дописникот на МИА.

Роден во 1925 година во Париз, во семејство на музичари, тој беше еден од најважните и најплодните актери од својата генерација, снимајќи со Клод Саут, Луис Бу2ел, Жан Реноар, Ањес Варда, Лео Каракс …Споменик на францускат кинематографија, познат по своите амблематични улоги во „Презир, „Нешта на животот“ или неодамна „Хабемус папам“.

-Мишел Пиколи почина на 12 мај во прегратките на неговата сопруга Лудивине и неговите деца Инорд и Мисија, по мозочен удар ,објави денеска неговото семејство, преку соопштение за печатот испратено од Жил Жакоб, пријател на актерот и поранешен претседател на Канскиот филмски фестивал.

Откриен во Презир од Жан-Лук Годард (1963) каде создаде легендарна двојка со Брижит Бардо, актерот ја покажа својата заводлива физика со густи веѓи во повеќе од 150 филмови. Со извонредна долговечност, неговата кариера е неразделна од филмовите на Луис Буњел (Дневникот на една собарка, Убавицата на денот, Дискретниот шарм на буржоазијата …) и Клод Соте (Нешта на животот, Макс и собирачите на железо, Винсент, Франсоа, Пол … и другите).

Мишел Пиколи има снимано филмови со Резне, Ресна, Деми, Мелвил, Варда и Хичкок. Тој беше совршена инкарнација на ликови „Триесетте славни години“ на Франција, во 1970-тите години.

Мишел Пиколи зборуваше совршено на италијански јазик, а неговата меѓународна кариера го натера да глуми во бројни филмови на италијански режисери. Неговата улога во „Ла Гранд Буф“ (Големата гозба)на Марко Ферери, еден од најголемите скандали на Канскиот фестивал во 1973 година, е доказ за тоа. Тој отелотворува учесник во гастрономски семинар, трансформирајќи го во скатолошка и нихилистичка оргија.

Самиот тој беше продуцент и режисер на неколку филмови, како и тартарски глумец. Тој ја прими наградата за најдобра мачка интерпретација на Канскиот филмски фестивал во 1980 година за „Скок во празно“ на Марко Белокио. И покрај четири номинации, тој никогаш не го освои Цезар за најдобар актер. По неговиот избор во кариерата, Мишел Пиколи се сметаше за анти-стар с систем и играше во многу авторски филмови: Лео Каракс, Жан-Клод Брисо, Жак Дојлон.

Мишел Пиколи беше оженет со актерката Елеонор Хирт, со неа ја имаше ќерката Ан-Корделија Пиколи, потоа со Жулиет Греко. Од 1978 година, тој беше во брак со сценаристкат Лудивин Клерк, со која посвои две деца. (МИА)