вторник, 23. јули 2019. Вести денес: 0
home Познати

Почина режисерот на филмовите за Џејмс Бонд

Почина режисерот на филмовите за Џејмс Бонд

На 97 годишна возраст почина Луис Гилберт, режисер на филмовите за Џеjмс Бонд.

Гилберт ги режираше и познатите филмови Алфи, Рита, како и три филма од серијалот за Џеjмс Бонд.

Режисерот го направил првиот филм за агентот 007 во 1967 година . Истата година со филмот Алфи е номиниран за Оскар, а токму таа улога на актерот Сер Мајкл Кејн .

Британецот Луис Гилберт починал во Монако, каде живеел од 1975 година.