вторник, 19. јануари 2021. Вести денес: 96
home Познати

Почина познатиот српски актер кој ќе го паметиме по улогите во сериите „Подобар живот“, „Среќни луѓе“, „Сив дом“

Почина познатиот српски актер кој ќе го паметиме по улогите во сериите „Подобар живот“, „Среќни луѓе“, „Сив дом“

Во 81 година од животот, во Белград почина познатиот филмски и татарски глумец, Михајло Миша Јанкетиќ.

Јанкетиќ имаше импозантна кариера, направена исклучително врз основа на своите актерски способности, пишуваат белградските медиуми.

Тој бил домско дете и како штитеник на државата, по 18 година сам се снаоѓал во животот. Неговиот талент бил бргу забележан и станал член на Југословенското драмско позориште, 1960 година, две години пред да дипломира на Драмска академија во Белград.

Ги играл речиси сите главни улоги во познатите татарски дела.

На пошироката југословенска јавност и стана познат преку филмските улоги во сериите „Подобар живот“, „Среќни луѓе“, „Сив дом“ и други.

Коронавирус