петок, 14. јануари 2022. Вести денес: 108
home Познати

Почина познатиот бугарски актер кој глумеше во „Подземје“

Почина познатиот бугарски актер кој глумеше во „Подземје“

Бугарскиот актер Јосиф Шамли почина на 47-година возраст.

Тој е едно од најистакнатите бугарски актерски имиња, беше дел од ансамблот на Народниот театар „Иван Вазов“, со многубројни улоги на бугарската театарска сцена.

Нашата публика го препознава по неговата улога во бугарската хит телевизиска серија „Подземје“ или „Под прикритие“.

Причините за смртта се уште не се наведуваат, а веста ја објави Сојузот на актерите на Бугарија.

Бугарското Министерство за култура преку профилот на Фејсбук веќе објави сочувство кон семејството, пријателите и колегите на актерот.

Најнови вести

Коронавирус