сабота, 15. август 2020. Вести денес: 75
home Познати

Почина пејачката на „Роксет“ по долга и тешка болест

Почина пејачката на „Роксет“ по долга и тешка болест

Мари Фредриксон, пејачката на славниот шведски поп-рок бенд „Роксет“ почина на 61-годишна возраст.

Како што пренесуваат странските медиуми, пејачката починала во понеделникот по долга и тешка болест.

„Со голема тага мора да ве информираме дека една од нашите најголеми и најомилени уметнички повеќе ја нема. Мари Фредриксон умре на 9 декември по долга болест“, напишало семејството во соопштението.

Мари, која зад себе ги остави сопругот и двете деца, претходно се лекуваше од тумор на мозокот.

Ќе остане запаметена по хитовите „It must have been love“, „Joyride“, „The look“, „Listen to your heart“ и други.

Коронавирус