вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 0
home Познати

Почина оперската дива на 35 години: „Животот е полн со смрт, музиката е полна тага“

Почина оперската дива на 35 години: „Животот е полн со смрт, музиката е полна тага“

Американска оперска пејачка Черити Тилемен-Дик почина на 35-годишна возраст, објави нејзиното семејство на Фејсбук.

Пејачката со години се бореше со хипертензија на белите дробови. Имаше и две трансплантации на бели дробови, но и покрај сè, со својот глас ги одушевуваше милионите обожаватели ширум САД, Европа и Азија.

–Животот е полн со смрт, музиката е полна тага, напиша дивата во своите мемоари објавени 2017 година.

Најнови вести

Коронавирус