вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 91
home Познати

Почина најпознатата југословенска манекенка – неодамна беше ѕвезда на модна ревија во Њујорк (ФОТО)

Почина најпознатата југословенска манекенка – неодамна беше ѕвезда на модна ревија во Њујорк (ФОТО)

Една од најпознатите српски и југословенски манекенки Тамара Бакиќ (87) почина во саботата во Белград.

Тамара Бакиќ е родена во 1934 година во Сомбор.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tamara Bakic (@bakic_tamara)

На свои 24 години влегла во светот на модата, а била сведок и еден од главните актери на појавата на српската мода во 50-тите и 60-тите години на минатиот век.

Тамара цел живот остана во светот на модата, па на 82 години беше ѕвезда на модна ревија во Њујорк.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tamara Bakic (@bakic_tamara)

Во 1958 година премиерно излегла на пистата на првиот Саем за мода што се одржал во Југославија. Ревијата ја следел и прочуениот моден дизајнер Кристијан Диор.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tamara Bakic (@bakic_tamara)

Најнови вести

Коронавирус