петок, 18. ноември 2022. Вести денес: 4
home Познати

Почина модниот креатор Пјер Карден

Почина модниот креатор Пјер Карден

Францускиот моден креатор Пјер Карден почина на 98-годишна возраст, јави дописникот на МИА.

Францускиот моден дизајнер Пјер Карден е мртов, објави неговото семејство во вторникот (29 декември). Визионерски стилист и пионер во модата подготвена за носење почина изутринава во Американската болница во Нејли, западно од Париз, на 98-годишна возраст.

Пјер Карден е еден од најпознатите во светот француски модни креатори.

Коронавирус