среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 0
home Познати

Почина Мајкл Чепмен, познат по филмот „Таксист“

Почина Мајкл Чепмен, познат по филмот „Таксист“

Кинематографот и режисер Мајкл Чепмен, познат како „десната рака“ на режисерот Мартин Скорсезе во филмските класици „Таксист“, „Разјарениот бик“ и „Последниот валцер“, почина завчера од срцева слабост. Имаше 84 години.

Тажната вест на Фејсбук ја потврди неговата сопруга, сценаристката и режисерка Ејми Холден.

Чепмен беше номиниран за оскар за кинематографија за филмот „Разјарениот бик“ вo 1980 година и за „Бегалец“ во 1993 година.

Коронавирус