понеделник, 26. октомври 2020. Вести денес: 27
home Познати

Почина легендарната икона на француската шансона

Почина легендарната икона на француската шансона

Легендарната француска актерка и пејачка Жилиет Греко, чија кариера траеше повеќе од половина век, почина на 93-годишна возраст, соопшти нејзиното семејство.

„Жилиет Греко почина оваа среда опкружена со своето семејство во куќата што толку многу ја сакаше. Нејзиниот живот беше како ничиј друг “, рече нејзиното семејство во изјавата испратена до АФП.

„Таа сè уште правеше француски песни да блескат и на 89 години“, кога нејзината кариера заврши со мозочен удар, додаде тој. Истата година, ја изгуби и својата единствена ќерка Лоренс-Мари.

„Страшно ми недостасува. Мојата причина за живеење е да пеам! Да се ​​пее е сè, тука е телото, инстинктот, главата “, изјави таа за магазинот „Телерама “ во едно интервју во јули.

Коронавирус