вторник, 13. септември 2022. Вести денес: 0
home Познати

Почина хрватска блогерка – Адела ја загуби борбата со оваа тешка болест

Почина хрватска блогерка – Адела ја загуби борбата со оваа тешка болест

Хрватската блогерка и манекенка Адела Клобучар почина од рак на дојка, објави Стори. Адела имала 28 години, а и бил дијагностициран рак веднаш по нејзиниот 27 роденден.

– За дијагнозата дознав пред пет месеци, веднаш по мојот 27-ми роденден. Кон крајот на летото, забележав грутка во градите, која по ултразвук и пункција се покажа како малиген рак на дојка. Многу брзо по утврдувањето на дијагнозата, започна хемотерапија, вкупно шеснаесет. Во моментов, ми преостануваат уште шест третмани со хемотерапија, што значи дека добар дел од овој третман е зад мене. За среќа, јас многу добро ги толерирам, иако има бројни несакани ефекти кои се едноставно неизбежни кога се користат такви лекови. Фокусирана сум на здравјето, така што сите предизвици минуваат полесно и побрзо, рече таа претходно во интервју за Стори.

Во својот последен пост на Инстаграм, таа напиша:
„Би им рекла дека не е ниту возможно ниту хумано за едно едно тело и ум да издржат 365 дена“ и не е така. Но, човечкиот дух е нераскинлив. Не знам за вас, но знам кој го заслужи ебаниот живот … Па, животе, јас сум тука. Беше тежок во 2020 година, но добро те ставив на грб . Сè уште можам, но во првите 28 години од животот те молам застани! Јас не сум баш жена од челик… ; напиша Адела во својот последен пост на Инстаграм.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Adela Klobucar (@adelaklo)

Коронавирус