понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 159
home Познати

Почина една од најзначајните американски писателки

Почина една од најзначајните американски писателки

Американската писателка Урсула ле Гвин, една од најзначајните современи писатели на научна фантазија, почина во 89 година, соопшти денеска нејзиното семејство.

Гвин има објавено неколку збирки куси раскази и поезија, како и книги за деца, но книгите со научна фантастика и донесоа светска слава и продажба на нејзините книги во милионски тиражи.

Најпозната книга на Гвин е „Лева рака на темнината“ е класика во жанрот научна фантазија. Таа има напишано околу 20 романи во кои ја истражува човековата природа кон разни ситуации и различнио светови.

Гвин, која почина во понеделникот, има освоено четири награди Небула, едно од најзначајните признанија за делата на научна фантазија и една Светска награда за фантазија (World Fantasy Award).

Најнови вести

Коронавирус