петок, 18. јуни 2021. Вести денес: 0
home Познати

Почина џезерот Чик Кореа

Почина џезерот Чик Кореа

Џез-изведувачот Чик Кореа, кој инаку, е 23-кратен добитник на Греми наградата, почина од редок вид рак откриен неодамна, како што е објавено на неговата официјална Фејсбук страница.

Тој имаше 79 години. Кореа активен во неколку музички жанрови: џез, џез-фузија, авангарден џез, латино џез и прогресивен рок.

Чик Кореа починал во вторникот, на 9 февруари, а тажната вест е објавена синоќа.

ЕУРО 2020

Македонија