четврток, 17. јуни 2021. Вести денес: 36
home Познати

Почина актерот Кристофер Пламер

Почина актерот Кристофер Пламер

Наградуваниот актер Кристофер Пламер, прославен за улогата на капетанот фон Трап во филмот „Моите песни се мои соништа“, почина на 92-годишна возраст.

Пламер почина утрово во неговиот дом во Конектикат, САД, а неговата сопруга Елејн Тејлор била со него, изјави долгогодишниот пријател и менаџер на Плумер, Лу Пит.

Повеќе од 50 години во филмската индустрија, Пламер играше бројни улоги, од филмот „Girls With the Dragon Tattoo“ до гласот на негативецот во филмот „Up“ од 2009 година и адвокат во Бродвеј претставата „Следува ветер”.

Најнови вести

ЕУРО 2020

Македонија