среда, 27. јануари 2021. Вести денес: 116
home Познати

Почина актерот Дејвид Проус, оригиналниот Дарт Вејдер од „Војна на ѕвездите“

Почина актерот Дејвид Проус, оригиналниот Дарт Вејдер од „Војна на ѕвездите“

Почина актерот Дејвид Проус, познат по улогата на Дарт Вејдер во „Војна на Ѕвездите“.

Тој почина на 85-годишна возраст откако поради коронавирус бил хоспитализиран две недели во болница во Лондон.

Дејвид Чарлс Прус беше бодибилдер, кревач на тегови и познат британски актер.

Тој беше најпознат низ целиот свет по неговото физичко портретирање на Дарт Вејдер во оригиналната трилогија на „Војна на Ѕвездите“.

Коронавирус