петок, 24. јуни 2022. Вести денес: 48
home Познати

По култниот хорор, сè што сонуваше беше пред неа, но еден погрешен разговор ја чинеше живот.

По култниот хорор, сè што сонуваше беше пред неа, но еден погрешен разговор ја чинеше живот.

Доминик Елен Дуне беше ѕвезда на филмот на Стивен Спилбер „Полтергајст“, а на 23-годишна возраст беше убиена од нејзиното поранешно момче Џон.

Таа беше една од оние актерки кои решија да и се посветат на актерската кариера веднаш по завршувањето на средното училиште, што се покажа како добар потег бидејќи доби бројни телевизиски улоги и беше прославена по играњето во споменатиот филм кој ја направи ѕвезда.

Станува збор за хорор филм од 1982 година, кој заработи 122 милиони долари на благајните и доби неколку реизданија и адаптации.

Доминик во филмот го играше најстарото дете на семејството Фрилинг, а по тој успех ја доби посакуваната улога во долгоочекуваната мини-серија „V“, чие снимање, за жал, никогаш не успеа да го заврши.

Имено, Доминик веќе некое време беше во љубовна врска со Џон Свини, кој стана многу насилен кон неа и тоа беше причината што ја натера да го напушти. Сепак, само неколку недели откако раскинаа, на 30-ти октомври 1982 година, младата актерка беше на проба со колегата од серијата Дејвид Пакер, кога Џон одеднаш се појави и побара да разговара со неа.

Таа се согласила и бидејќи некое време не се вратила на пробата, Дејвид решил да ја побара, па кога ја најде имал што да види – Џон како клечи над нејзиното тело без знаци на живот.

„Ја убив мојата девојка“, призна  тој пред полицијата, која пристигна на местото на злосторството и им рече дека ја задавил.

Доминик, која тогаш имала само 23 години, била пренесена во болница во надеж дека ќе се спаси. Дишела со помош на апарати, но само неколку дена подоцна почина.

Џон беше осуден за нејзиното убиство, но помина само три ипол години во затвор.

Коронавирус