четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 30
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Познати

ПАЛАТАТА ЗАВИЕНА ВО ЦРНО: Еве како изгледа дворецот по смртта на принцот Филип, на секаде има известувања за смртта (ФОТО)

ПАЛАТАТА ЗАВИЕНА ВО ЦРНО: Еве како изгледа дворецот по смртта на принцот Филип, на секаде има известувања за смртта (ФОТО)
REUTERS/Hannah McKay

Откако почина принцот Филип денеска во кралскиот дворец во Лондон членови на Бакингемската палата поставија известување за неговата смрт.

„Со голема тага ве известуваме дека нејзиното височество Кралицата објавува за смртта на нејзиниот сопруг, неговата екселенција принцот Филип, војводата од Единбург“, стои во пораката.

Како што истакнаа од палатата тој починал рано утрово во Виндсор на 99 години.

Војводата последните денови ги помина во дворецот Виндсор заедно со кралицата откако од средината на февруари 28 дена беше во болница.

Коронавирус