петок, 9. декември 2022. Вести денес: 59
home Познати

Ова беше последната желба на Балашевиќ

Ова беше последната желба на Балашевиќ

Попладнево неговата состојба дополнително се влоши заради претходните хронични здравствени проблеми.

Познатиот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ почина денес на 68-годишна возраст. Балашевиќ пред три дена беше итно примен на Инфективната клиника на Клиничкиот центар Војводина во Нови Сад. Според информациите, тој имал ковид-19 и бил во лоша состојба.

Лекарите ги презедоа сите потребни мерки за лекување, но немаше подобрување. Попладнево неговата состојба дополнително се влоши заради претходните хронични здравствени проблеми.

Лекарите од КЦВ се обидоа да го вратат во живот, тоа траеше скоро два и пол часа, но за жал нивните напори останаа залудни и Балашевиќ почина само три месеци пред неговиот 68-ми роденден.

Балашевиќ доживеа срцев удар во ноември 2019 година, поради што му беа вградени неколку стентови. Поради ова, тој мораше да ги одложи најавените концерти.

Според пишувањето на медиумите, последните денови на Балашевиќ ги открил извор близок до семејството. Наводно, пред да замине на интензивна нега, тој побарал да ја чуе неговата најголема љубов, сопругата Оља.

Тој претходно беше десет денa неуспешно третиран дома, но се покажа дека беше неопходна интензивна нега.

Пред неговата смрт, неговата ќерка, Јелена Беба Балашевиќ со сите ја сподели ситуацијата со нејзиниот татко, познатиот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ (67). Таа напиша на социјалните мрежи:

Му се јавувам на татко ми да видам што прави и го прашувам: Како си? Коронуло прилично, ми одговара. Да, кралот на зборовите повторно ме насмеа, но истовремено и ме загрижи, напиша таа на својот Инстаграм профил.

За среќа, тој сега не е позитивен во однос на короната, тој е само позитивен кон животот. Во ова лудо време, тој гледа како да нè насмее. Тој беше корониран, поради затворањето, неизвесност, лоши вести секој ден, грижи, додаде таа.

Ѓорѓе Балашевиќ никогаш не криел дека еден од најтешките периоди во неговиот живот бил кога неговата ќерка Јелена имала тешка сообраќајна несреќа во 1999 година. Во тоа време, Јелена Беба Балашевиќ беше неподвижна со месеци и беше на работ дали ќе преживее.

Покрај Јелена, Ѓорѓе и неговата сопруга Оливера ја имаат и ќерката Јована и синот Алекс.

Qatar 2022