понеделник, 23. ноември 2020. Вести денес: 134
home Познати

Опра Винфри донира 10 милиони долари за борбата против коронавирусот

Опра Винфри донира 10 милиони долари за борбата против коронавирусот

Опра Винфри ќе подари 10 милиони долари за борба против проблемите предизвикани од коронавирусот, и тоа како и помош во храна за најзагрозените групи граѓани на САД.

Една од најбогатите и највлијателни жени, на друштвените мрежи објави: „Ќе донирам 10 милиони долари за помош на Американците за време на пандемијата во областите каде што израснав и ширум земјата”.

Славната водителка на забавни емисии е родена во Мисисипи, а пораснала во Милвоки и Тенеси. И самата детството го минала, голем дел, во сиромаштија.

Дел од парите ќе оди во новиот американски фонд за храна основан од фирмите Епл, Форд и глумецот Леонардо ди Каприо, што е наменет, пред сѐ – за помош на децата и сиромашните во време на пандемијата.

Коронавирус