четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 100
home Познати

Официјален Лондон реагира по интервјуто на Меган: Нема простор за расизам

Официјален Лондон реагира по интервјуто на Меган: Нема простор за расизам

Британската министерка за детски права Вики Форд денеска изјави дека нема место за расизам во општеството откако Меган Маркл, сопругата на принцот Хари, „обвини некој од британското кралско семејство дека бил загрижен за тоа колку темна кожа ќе има нивното дете“.

Меган Маркл, чија мајка е Афроамериканка, а татко и белец, рече дека додека била бремена и го чекала раѓањето на нејзиниот син Арчи (2), кралскиот дворец изразил „загриженост за тоа колку ќе му биде темна кожата кога ќе се роди“.

– За расизмот апсолутно нема место во нашето општество, изјави Вики Форд за Скај Њуз.

Таа додаде дека не го гледала интервјуто на принцот Хари и неговата сопруга Меган Маркл во емисијата на Опра Винфри за американската телевизија Си-Би-Ес што се емитуваше синоќа.

Коронавирус