вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 99
АКТУЕЛНО

Црн рекорд: 2341 новозаразени, нови 26 починати од коронавирус

home Познати

Нови детали во случајот Болдвин, помошник режисерот признал дека не ги проверил куршумите

Нови детали во случајот Болдвин, помошник режисерот признал дека не ги проверил куршумите

Нови детали се објавуваат во врска со трагедијата која се случи на снимањето на филмот „Rust“ кога актерот Алек Болдвин случајно смртно ја застрела директорката на фотогрфаија Халина Хачинс и го рани режисерот Џоел Соуза.

Како што пренесуваат странските медиуми, помошник режисерот Дејв Холс во прекршочниот суд во САнта Фе изјавил дека пред пробата, оружарката на филмот Хана му го покажала пиштолот кој подоцна го користел Болдвин и дека во него видел три куршуми.

-Проверувам дали цевката има пречка, во најмногу случаи нема боева муниција во неа, изјавил Холс пред истражителите.

Во полиција ја опишал процедурата за безбедност со оружје на снимање, истакнувајќи дека оружарката Хана на снимањето го „отвора отворот и го врти буренцето“, а тој вели „студен пиштол на снимање“.

Холс рекол дека по смртносното пукање, и го однел пиштолот на Хана кој потоа и го отворил. Рекол дека видел само четири лажни куршуми, од кои сите имале карактеристичка дупка од страна и еден без дупка.

Рекол дека не проверил дали сите куршуми во цевката од пиштолот биле лажни. Помошник режисерот изјавил дека инцидентот „не бил намеречен чин“

Според судските документи, Холс знаел дека треба да ги провери сите куршуми, но тоа не го направил.

Коронавирус