понеделник, 5. декември 2022. Вести денес: 156
АКТУЕЛНО

Скопје БЛОКИРАНО, Данела Арсовска со СПЕЦИЈАЛЦИ се брани од СКОПЈАНИ и новинарските екипи

home Познати

Николина Пишек упалшена по силниот земјотрес во Хрватска: „Страшно, не знам како ми се децата“

Николина Пишек упалшена по силниот земјотрес во Хрватска: „Страшно, не знам како ми се децата“
Foto: Zoran Loncarevic

Познатата хрватска водителка Николина Пишек е вознемирена по земјотресот што се случи денеска во Хрватска, а за Нова.рс вели дека земјотресот бил страшен и дека била исплашена за своите ќерки, кои не биле со неа во моментот на катастрофата.

„Страшно. Никогаш немало посилен земјотрес. Едно од моите деца е во градинка, а другото е дома. Сега одам кај нив. Не знам како се и дали се исплашени. Многу е страшно. Би те замолила да се слушнеме малку подоцна “, изјавила вознемирената водителка за Нова.рс.

Пејачот Борис Новковиќ истакна дека во моментот на земјотресот бил со неговиот син и дека се надева дека сè ќе биде како што треба.

„Вчера беше првиот бран. Мислам дека дојде од Сисак и беше со јачина од 6,2 степени. Луѓето се исплашени, што е нормално кога тоа ќе се случи. Денес, кога се тресеше, бев во автомобилот со мојот син и навистина се чувствував како што треба. Сепак, што е – тоа е. Сето тоа е природа и се надеваме дека ќе стане подобро, исто како кај коронавирусот. Да бидеме сите живи и здрави “, рече пејачот.

Од друга страна, музичарот Дадо Топиќ, кој во моментов е со своето семејство на хрватскиот приморје, вели дека не почувствувал ништо.

„Ситуацијата не е многу наивна во епицентарот и околината, колку што сум запознаен “, рече рокерот.

Силен земјотрес со јачина од 6,2 степени ја погоди Хрватска, а земјотресот беше почувствуван во Србија, особено во Белград.

Коронавирус