недела, 9. август 2020. Вести денес: 15
home Познати

Никој не веруваше дека овој човек „пресудува“ кој ќе победи на Евровизија: 12 години по победата Шерифовиќ го откри овој детаљ

Никој не веруваше дека овој човек „пресудува“ кој ќе победи на Евровизија: 12 години по победата Шерифовиќ го откри овој детаљ

Српската пејачка Марија Шерифовиќ пред 12 години на 12 мај 2007 година победи на 52. Евровизија во Хелсинки, по што овој музички фестивал го донесе на Балканот и во соседството.

Нејзината „Молитва“ тогаш уништи многу други молитви, а Марија пред заминувањето на Евровизија во Србија ветила дека ќе ја донесе Евровизија во нивната земја.

Пејачката по повод 12 мај со големи емоции се потсети на победата, но и откри еден детаљ кој можеби и помогнал да го освои првото место.

-Од секогаш сум верувала во Дедо Мраз, и така ќе остане, напиша на една од фотографиите Марија.

„Дете во душата денес, а камо ли тогаш со само 22 години…“, напиша Марија под другата фотографија.

Коронавирус