четврток, 4. март 2021. Вести денес: 124
home Познати

Нема крај на маките на Северина: Учителката на нејзиниот син бара голема отштета, а на суд не е само со неа

Нема крај на маките на Северина: Учителката на нејзиниот син бара голема отштета, а на суд не е само со неа

Северина Којиќ (48) има ново рочиште закажано за во четврток во општинскиот суд во Загреб. Овој пат  таа е тужена од наставничката на своето дете.

Тужбата беше поднесена во април поради инцидент во училиштето во октомври 2019 година.

Наставничката бара од пејачката околу 9.500 евра. Во четвртокот има подготвително рочиште во Палатата на правдата, каде што Северина и наставничката не мора да се појавуваат, но можат ако сакаат.

Првото рочиште беше закажано за ноември минатата година, но беше одложено. Севе не се појави на последните две рочишта, иницирани од судијката Луција Ласиќ во спорот против неа, исто така во Палатата на правдата.

Судијата ја тужеше пејачката во февруари минатата година за кршење на нејзините лични права и побара обештетување од 20.000 куни.

Имено, по инцидентот во училиштето во октомври 2019 година, Северина изјави:

-Не знам зошто сум изненаден што ова се случува и со психолошко силување од таткото и институциите кога во оваа земја ниту жените ниту девојчињата немаат судска заштита и поддршка за физичко силување. Поминав низ слично силување во судот во Сплит, во судската постапка за одземање на детето кај судијката Луција Ласиќ.

Ласиќ беше во судскиот совет во Општинскиот суд во Сплит, кој одлучуваше по жалбата на Северина против пресудата дека синот треба да живее со неговиот татко, српскиот бизнисмен Милан Поповиќ (55).

Северина беше лишена на правото да учествува во носењето на одлуки за здравствена заштита и образованието на своето дете.

Таа прва пресуда крена голема прашина во јавноста, а Северина и нејзиниот правен тим вложија многу напор да поднесуваат жалби.

На седницата на советот на сплитскиот суд во февруари минатата година, судијата Ласиќ за прв пат побара изземање од случајот. Нејзиното прво барање за изземање беше одбиено, но Ласиќ повторно побара изземање, со образложение дека покренала граѓанска постапка за отштета против една од страните во постапката, односно против Северина Којиќ.

Освен со учителката и судијата, Северина е на суд и со таткото на Александар.

Најнови вести

Коронавирус