вторник, 22. јуни 2021. Вести денес: 125
home Познати

Не е ни чудо што толку ослабе: Ова е менито за исхрана на Цеца, а еве и како и изгледаат тренинзите

Не е ни чудо што толку ослабе: Ова е менито за исхрана на Цеца, а еве и како и изгледаат тренинзите

Цеца Ражнатовиќ максимално го подобри физичкиот изглед во последната година, а промената во исхраната се рефлектираше и на нејзиното тело, како и на лицето.

Со сигурност може да се каже дека изгледа совршено и сега открива што е заслужно за оваа трансформација.

За почеток,се храни по совет на нутриционист.

– Целосно го сменив начинот на размислување за исхраната. Не е поентата дали ќе ослабам, туку да јадам здрава храна – Цеца ја започна приказната.

Таа вели дека пред неколку години се здебелила 5 килограми поради погрешна диета. Сега таа има помалку отколку што имала пред да го исфрли вишокот.

– Никогаш не сум имал проблем со телесната тежина, бидејќи мојата генетика е одлична. Сепак, пред извесно време почнав да добивам тежина. Се конфронтирав и си реков дека сакам, пред сè, да живеам поздраво! Посетив одличен нутриционист, кого го познавам со години преку заеднички пријатели. Таа постојано ми велеше: „Ајде Чеки, дозволи ми само да ја коригирам твојата диета малку“ и секогаш наоѓав изговори дека не ми требаат. Бев убедена дека јадам здраво и плус тоа постев секој пост. На крајот, сфатив дека сакам промена, ја повикав и заедно направивме план за јадење. Бидејќи обожавам месо и салата, мојата исхрана се базира на тоа – истакна пејачката.

– Првата недела ми беше најтешка затоа што е многу важно во кое време јадам. Не ми беше лесно да ги балансирам времињата на оброците со моите деловни обврски. Имено, помеѓу оброците мора да поминат најмалку три или четири часа. Но, тогаш сè помина во најдобар ред. Се навикнав на таа диета и сега не знам како поинаку да го направам тоа – објаснува Цеца.

Кога ќе почувствува потреба за слатки, таа има решение.

– Кога ми се јаде нешто слатко, јадам, но според рецептот на нутриционист. Верувале или не, постои рецепт за здрав овошен пудинг. Исто така е важно да бидете умерени во сè. И, ако јадете нешто што не треба, важно е утре да се вратите во вашиот режим, а не да кажувате: „Ќе го сторам тоа во понеделник“.

Покрај тоа што ја сменила диетата, пејачката започнала и со тренинзи.

– Бидејќи не сум љубител на вежби, го најдов најдобриот начин да останам во форма без да морам да ја оставам душата во теретана. Јас ги открив привлечностите на вежбата ЕМС – носиш костум низ кој тече струја. Овие тренинзи траат половина час, секој мускул работи за вас, а резултатите се одлични – откри Цеца за Хит.

Некои од работите што ги јаде Цеца се – за појадок, овесна каша со овошје и чии семиња, за ручек често има морска храна и зелена салата на масата, и за вечера чорба од тиква.

Совет за трик е дека, ако чувствувате глад, пијте чај од ѓумбир затоа што ви дава чувство на ситост.

ЕУРО 2020

Македонија