недела, 18. април 2021. Вести денес: 0
home Познати

Народот е бесен на Меган и Хари: Еве зошто покренаа петиција против принцот и неговата сопруга

Народот е бесен на Меган и Хари: Еве зошто покренаа петиција против принцот и неговата сопруга
LONDON, ENGLAND - APRIL 25: Meghan Markle and Prince Harry attend an Anzac Day service at Westminster Abbey on April 25, 2018 in London, England. (Photo by Eddie Mulholland - WPA Pool/Getty Images)

Жителите на градот Брајтон не се задоволни од моменталната состојба во која се наоѓаат поради кралското семејство, пишува Дејли мејл.

За даноци нив им се наплаќаат големи суми пари и тие покренале петиција за укинување на кралските титули на принцот Хари и војвотката Меган. Брајтон е дел од Источен Сасекс, кој пак, спаѓа под војводството на Хари и Меган.

Според брајтонците, титулите кои ги користат Хари и Меган во службените документи се недемократски и симбол на угнетување на широката јавност од страна на богатата елита.

Локалните власти ќе донесат крајна одлука во октомври. Петицијата ја потпишале околу 2000 жители.

Принцот Хари стана војвода од Сасекс откако се венча со Меган Маркл, а со тоа е и само втор војвода во Сасекс во историјата, а прв во речиси два века.

Коронавирус