недела, 24. септември 2023. Вести денес: 17
home Познати

На прв поглед ова е една од најубавите мисици, но еден факт за неа ќе ве шокира (ФОТО)

На прв поглед ова е една од најубавите мисици, но еден факт за неа ќе ве шокира (ФОТО)

Во трката за круната на Мис Универзум, ќе биде вклучен и трансексуалецот Анxела Понсе од Шпанија.

26-годишната Понсе веќе победи на „Мис Шпанија 2018“ во изборот на кој учествуваа уште 22 ривалки.

Мис Универзум ќе се одржи на Филипини во декември.

Преку Инстаграм Анхела побара повеќе почит за разновидноста во општеството.

Трансексуалците за прв пат добија дозвола да учествуваа на избор за Мис на светот во 2012 година. Прв маж учесник на Мис универзум е Џена Талакова како претставничка на Канада пред шест години.

Оваа убавица на прв поглед ги остава мажите без зборови, но потоа следува шокот дека е трансексуалец.