сабота, 24. јули 2021. Вести денес: 0
home Познати

Му ги прости солзите: Неда Украден и Маринко Роквиќ се помирија по 10 години

Му ги прости солзите: Неда Украден и Маринко Роквиќ се помирија по 10 години

Пејачката Неда Украден во една емисија зборуваше за нејзините почетоци, хитот „Зора је“, семејството и нејзината автобиографија.

Сепак, посебен сегмент од шоуто беше посветен на видеото снимено од Маринко Роквиќ за нејзиниот роденден минатата година, по што тие се помирија, откако не разговараа едни со други десет години.

Таа јавно му се заблагодари и објасни подетално како настанал конфликтот меѓу нив.

– Маринко Роквиќ е човек кој сите ние фамилијарно многу го сакаме. Мојата покојна мајка го сакаше Маринко и неговите песни повеќе од моите. Таа ја пееше „Мојата мала кавгаџија“ низ куќата цел ден. Покојниот татко ја сакаше „Кој ја замагли чистата вода“, а и јас исто. Имено, во Бања Лука имаше инцидент помеѓу мене и Маринко, што не можев да му го простам, бидејќи тој беше шокантен и изненадувачки, барем за мене … – започна таа.

– Бев многу лутa, мислев дека ќе ми се извини, но не. Плачев цела ноќ затоа што тоа беше многу навредливо за мене. Тоа беше целосно непотребно, чин на нервоза, каде што нешто се зборуваше многу грубо со грди зборови. Беше толку шокантно за мене затоа што дојде тоа дојде од него – откри Неда.

Сепак, за нејзиниот јубилеен 70-ти роденден имаше пресврт и помирување.

– Секој си ја заврши својата работа, ние дури и не се сретнавме. Порано беше на турнеја, сега го нема. Зетот имаше идеја да не помири токму на мојот роденден. Тој успеа и му благодарам за тоа. Маринко знае колку го сакам и знам колку ме сака и почитува. Драго ми е што е така, таа жолта минута понекогаш им се случува на сите. Заборавив на сè и го оставив во минатото – рече пејачката.

Неда додаде дека плачела кога ја гледала видео пораката од Маринко.

– Тие го пуштија ова видео за мене на полноќ за мојот роденден. Бевме во Которскиот залив, каде што имаме куќа. Гледав и плачев, сето тоа беше многу емотивно за мене. Му се јавив следниот ден, му отпеав песна преку видео порака и му ја испратив. Очекувам да се видиме наскоро, заклучи Неда во Сценарио.

Коронавирус