недела, 2. октомври 2022. Вести денес: 65
home Познати

Младата ѕвезда од познатото кулинарско шоу почина на 14 години од рак

Младата ѕвезда од познатото кулинарско шоу почина на 14 години од рак

Четиринаесетгодишниот Бен Боткинс, ѕвезда на популарното ТВ шоу „Мастер шеф јуниор“ починал од рак, потврди неговото семејство.

Бабата на Бен, Дона Едвардс и неговиот вујко Ентони Едвардс во соопштението објавиле дека 14 годишното момче по година ипол ја загубило битката со болеста.

Младиот готвач се прослави во 2018 година кога се појавил во американската верзија на познатот кулинарско шоу.

Информацијата за неговата прерана смрт на Твитер ја сподели и познатиот готвач Гордон Ремзи, кој бил еден од судиите на натпреварувањето во кое Бен учествувал.

Бен Воткинс е од Чикаго и своите кулинарски вештини ги стекнал работејќи во ресторанот на својот татко.

Бен останал без своите родители пред три години кога татко му ја убил мајка му, па се самоубил.

Најнови вести

Коронавирус