вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 0
home Познати

„Мислев дека умирам“: Славниот актер искрено за тешката болест со која се соочува!

„Мислев дека умирам“: Славниот актер искрено за тешката болест со која се соочува!

Славниот актер со години се бори со злобна хронична болест придружена со болни симптоми.

Лајмската болест е сериозна заразна болест која може да доведе до сериозни компликации. Освестеноста за Лајмското заболување е во пораст поради многуте познати личности кои страдаат од тоа. Алек Болдвин е еден од оние кои со години се бори со нејзините болни симптоми.

Во 2017-та година, на една конференција тој ја открил својата дијагноза.

Во таа прилика, рекол:

“Добивам класични симптоми на Лајмска болест веќе 5 години по ред. Секој август ме чекаа симптоми слични на грип и потење. Првиот пат беше најлошо, за да потоа наредните симптомите се ублажуваат”.

Симптомите биле толку болни што славниот актер мислел дека ќе умре.

Алек се присетил:

-Првиот пат беше најлош од сите. И јас навистина мислев дека нема да преживеам. Тогаш живеев сам во стан. Легнав во кревет мислејќи: „Ќе умрам од Лајмска болест“, во својот кревет и „Се надевам дека некој ќе ме најде и не сум тука премногу долго“.

Ужасното искуство го научило Болдвин да биде повнимателен. Тој рекол дека тој и неговата сопруга сега редовно ги проверуваат своите деца.

Без лекување, дополнителни симптоми на инфекција може да се појават во рок од неколку недели до неколку месеци по каснувањето. Овие знаци и симптоми вклучуваат нови осипи во области подалеку од каснувањето, болка во зглобовите и невролошки проблеми, вклучувајќи слабост и укоченост на екстремитетите, Белова парализа, нарушено движење на мускулите и менингитис.

Други, поретки знаци и симптоми што можат да се појават неколку недели по каснувањето, вклучуваат проблеми со срцето, воспаление на очите, воспаление на црниот дроб и замор.

Најнови вести

Коронавирус