понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 69
home Познати

Миле Китиќ откри голема тајна: Неговиот најголем хит бил наменет за Балашевиќ

Миле Китиќ откри голема тајна: Неговиот најголем хит бил наменет за Балашевиќ

Фолк пејачот Миле Китиќ ја раскажа големата тајна за неговиот најголем хит и како ја добил песната.

Станува збор за песната „Kraljica trotoara“. Имено за време на гостувањето во емисијата кај Огњен Амиџиќ, пејачот откри дека песната била наменета за Ѓорѓе Балашевиќ.

-Кога излегов од „Јужен ветер“, Бог ме погледна. Отидов кај мојот другар Стевица Симеуновиќ. Ја зема тетратката и вртеше по неа, па на гитара ја засвири малку песната. Мене ми се допадна, но ми рече дека не е за мене, туку за Балашевиќ. Тој да ја раскажел во придружба со две гитари. На крај испадна јас да ја снимам. Песната кај него стоела седум години, открива Миле Китиќ.

Најнови вести

Коронавирус