понеделник, 14. јуни 2021. Вести денес: 15
home Познати

Мелинда Гејтс по разводот ќе го задржи презимето – продолжуваат заедно да ја водат Фондацијата

Мелинда Гејтс по разводот ќе го задржи презимето – продолжуваат заедно да ја водат Фондацијата

По разводот, Мелинда Франс Гејтс нема да го смени презимето. Според судските документи, основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, не барал тоа да го стори неговата наскоро бивша сопруга.

Двојката јавно објави на 3 мај дека ќе се разведе, а според документите доставени истиот ден, тие биле разделени некое време, пишува businessinsider.com.

Во документите за развод, Бил Гејтс го опиша бракот како „неповратно расипан“.

Мелинда и Бил се венчаа на Хаваите во 1994 година.

Тие се запознаа во 1987 година и по 27 години брак, објавија дека се разведуваат. Заедно, тие ќе продолжат да ја водат фондацијата „Бил и Мелинда Гејтс“.

Тие имаат три возрасни деца, Фиби (18), Рори (21) и ennенифер (25).

– После многу размислување и многу работа на нашата врска, донесовме одлука да ставиме крај на бракот. Во текот на изминатите 27 години, воспитавме три неверојатни деца и изградивме фондација што работи низ целиот свет за да им овозможи на сите луѓе да водат здрав, продуктивен живот, рече парот во изјавата во понеделникот.

ЕУРО 2020

Македонија