петок, 7. октомври 2022. Вести денес: 52
home Познати

Меган Маркл не присуствуваше на погребот на принцот Филип

Меган Маркл не присуствуваше на погребот на принцот Филип
Megan Markl, Foto: Tanjug/AP, Profimedia

Капелата Свети Ѓорѓи е местото каде што се собраа учесниците на поворката, меѓу кои принцовите Чарлс, Вилијам и Хари, кој дојде без неговата сопруга Меган Маркл.

Меган Маркел не присуствуваше на погребот на принцот Филип, но пронајде начин како да му одаде почит. Имено, таа оставила рачко напишана порака на венецот за принцот Филип во капелата Свети Ѓорѓи на ден на неговиот погреб.

Британскиот принцип Филип попладнево е погребан во капелата на замокот Виндзор.

Кралицата Елизабета Втора се збогува со својот сопруг, со кого помина 73 години, во тесен круг на роднини, и во согласност со сегашните епидемиолошки мерки во Велика Британија.

Принцот Филип почина на 99-годишна возраст во замокот Виндзор, по краток период на лошо здравје, поради што мораше да биде хоспитализиран неколку недели.

Најнови вести

Коронавирус