недела, 31. јули 2022. Вести денес: 0
home Познати

Меган Маркл критикувана поради тоа што гласала

Меган Маркл критикувана поради тоа што гласала

Сопругата на британскиот принц Хари, Меган Маркл стана првиот член на британското кралско семејство што гласала на избори – на претседателските во САД, оваа 2020 година. Поради тоа, таа беше критикувана, бидејќи тоа не е својствено за членовите на кралското семејство.

Вековната традиција вели оти членовите на британската монархија мора да останат политички неутрални и доброволно да се воздржат од гласање, според британски „Сан“

Од друга страна пак, коментар од неименуван извор, гласи: Меган беше Американка многу пред да се омажи за принц. Не би го пропуштила гласањето, без оглед каде живее.

Засега не е познато за кого гласала Маркл, но познато е дека таа „не е обожавателка“ на сегашниот претседател Доналд Трамп. И самиот Трамп еднаш изјави дека тој не е нејзин обожавател.

– Не сум нејзин обожавател, за што веројатно таа и слушнала, но би сакал да му посакам многу среќа на Хари, бидејќи тоа ќе му треба, рече Трамп.

Коронавирус