вторник, 27. септември 2022. Вести денес: 0
home Познати

Марина Туцаковиќ се бори како лав со болеста: Состојбата и е подобрена, а за сѐ е заслужен овој лек!

Марина Туцаковиќ се бори како лав со болеста: Состојбата и е подобрена, а за сѐ е заслужен овој лек!

Текстописецот, Марина Тукаковиќ (67) води битка со ракот, за што во повеќе наврати зборуваше отворено за медиумите.

Производителот на големите хитови сега повторно искрено зборуваше за нејзиното здравје и откри дека лекот што го приредил сестринството од манастирот „Раваница“ и помогнал најмногу во борбата против ракот.

Марина тврди дека овие алтернативни лекови влијаат позитивно на нејзиното тело, па се надева дека следните лекарски прегледи ќе покажат само позитивни резултати.

– Во последно време добив неколку килограми. Се чувствувам добро и се надевам дека прегледите ќе покажат дека сè оди на подобро. Ме познавате, не се предавам и се борам. Сум зела многу терапии досега. Нешто ми помогна, нешто не. Верувам дека секој организам реагира различно на лекови, и тоа е нормално. Слушнав за разни чудесни исцелувања, и за жал не сум премногу дисциплинирана, па тие приказни некако ми здодеаа, изјави Тукаковиќ за Свет.

Марина тогаш откри кога почувствува како и се враќа силата.

– Се чувствував подобро во моментот кога започнав да го користам растението наречено Моринга. Тоа е дрво од Африка чиј прав се меша со козјо сурутка, а може да се додаде и малку кисело млеко. Многу е здраво и сите што сме болни треба да ја пиеме оваа смеса три пати на ден. Поради вкусот што не ми се допаѓа, ја земам оваа мешавина еднаш на ден. Тој е мал, но ефикасен- објасни Марина и додаде дека нејзината здравствена состојба започнала брзо да се менува на подобро само кога членовите на сестринството од манастирот „Раваница“ и направиле посебен лек.

– Некако открив дека сестринството од манастирот „Раваница“ прави билни препарати кои се многу добри. Се чувствував одлично веднаш штом почнав да ги земам. Сето ова ми дава голема надеж за заздравување веднаш штом се чувствувам подобро! Сепак, сè додека ја имам болеста во себе, не можам да кажам дека нешто целосно ми помогна. Онаму каде што одам на хемотерапија, среќавам многу жени на кои им е навистина добро 10 или 15 години, така што има надеж. Често губам срце. Се будам некогаш во одлично расположение, понекогаш расположението паѓа од чист мир и немам енергија за ништо. Сè е променливо, искрено кажа таа.

Таа тврди дека нејзиното семејство и пријателите и се најголема поддршка во тешкиот период низ кој поминува:

– Секогаш кога ќе паднам во несвест, најблиските ми се оние кои ми ја враќаат силата. Семејството и пријателите никогаш не ме изневеруваа. Не се чувствувам многу феноменално во последно време, бидејќи хемотерапијата беше навистина силна. Сепак, тие велат дека колку е посилна хемотерапијата, толку е подобар резултатот – заклучи Тукаковиќ.

– Секогаш кога ќе паднам во несвест, најблиските ми се оние кои ми ја враќаат силата. Семејството и пријателите никогаш не ме изневеруваа. Не се чувствувам многу феноменално во последно време, бидејќи хемотерапијата беше навистина јака. Сепак, тие велат дека колку е посилна хемотерапијата, толку е подобар резултатот, заклучи Тукаковиќ.

Коронавирус