петок, 14. јануари 2022. Вести денес: 77
home Познати

Лукас лут поради изјавата на Северина за Сребреница: „Кому му е гајле што ќе каже таа, нејзе работа и е само да пее“

Лукас лут поради изјавата на Северина за Сребреница: „Кому му е гајле што ќе каже таа, нејзе работа и е само да пее“

Северина Вучковиќ го посети Сараево каде во интервју за Радио телевизија на Босна и Херцеговина (БХРТ) и во емисијата „Конечно петок“ повторно ги спомна Србија и Сребреница, а сега пејачот Аца Лукас ги коментираше нејзините изјави.

Имено, Северина во споменатата емисија најпрвин проговори за борбата за старателството над синот Александар, наведувајќи дека се зборувало за корупција, а дека „другата страна правела големо реално шоу“, очигледно алудирајќи на таткото на детето Милан Поповиќ. Потоа, неприкосновено, таа ја спомнала Сребреница.

– Не можев и не реагирав на одредени натписи, како на пример, сега испадна дека сум најголемиот усташ, велејќи дека во Сребреница имало геноцид, што било геноцид, како и да го нарекуваат тоа – големо злосторство, а мал криминал, среден криминал… рече Северина со блага насмевка.

Изјавата на пејачката ја коментираше нејзиниот колега Аца Лукас, кој требаше да сними дует со неа.

– Што рече таа? Тоа дали сме геноциден народ, не сме ако уште па ако она така кажала. Што има таа да каже за тоа? Ако веќе ќе пееме таму, тие доаѓаат пеат тука, ние не треба да се занимаваме со тоа. Има луѓе кои ќе зборуваат за тоа, има судови, политичари. Тоа што таа го кажа не е точно, се разбира. Кога ја интересира што зборува таа, нејзината работа е само да пее – збесна Лукас во емисијата „Ексклузив“.

Најнови вести

Коронавирус