вторник, 6. јуни 2023. Вести денес: 152
home Познати

Левински по 20 години прозборе за аферата со Клинтон

Левински по 20 години прозборе за аферата со Клинтон

Поранешната приправничка на Белата куќа, Моника Левински, по 20 години се огласи за аферата со претседателот Бил Клинтон, изјавувајќи дека се работело за „очигледна злоупотреба на моќта“, а не за сексуален напад.

Во интервју за магазинот „Венити фер“, Левински раскажа дека имала посттрауматски стрес и дека долго време ѝ било тешко да излезе надвор.

Левински открива дека една од водечките жени на движењето #MeToo ја охрабрила да ја раскаже својата приказна.

„Сега кога имам 44 години сфаќам која е разликата во моќта на една стажантка и на претседател на држава во Белата куќа. Тогаш бев во моите рани 20-ти и си дозволив да минам некоја граница на интимна и емоционална поврзаност со Клинтон“, вели Левински и додава дека Клинтон тогаш бил во цветот на кариерата, а таа на првата работна позиција по колеџ.

Левински открива дека за време на истрагата не смеела да говори за себе и да се брани. Вели дека настаните од 1998 година биле траума за нацијата и во тие моменти се чувствувала осамено.

Клинтон, против кого беше покрената постапка за отповикување, во август во 1998 година, призна дека имал несоодветен однос со младата приправничка во Белата куќа.