вторник, 1. декември 2020. Вести денес: 110
home Познати

Лекарите не сакале да го прегледаат откако го слушнале ова за него: Почина познатиот диџеј, сите ја слушаа неговата музика (ВИДЕО)

Лекарите не сакале да го прегледаат откако го слушнале ова за него: Почина познатиот диџеј, сите ја слушаа неговата музика (ВИДЕО)

Пред пред три недели, Конрад Бјукенан беше здрав, жив диџеј од Флорида кој сакаше да танцува со својата ќерка. Но, на 14 март, 39-годишникот се разболе сериозно.

Неговата сопруга Никол се обидела да добие дозвола од докторот да го тестира за коронавирус, но ја одбил.

„Тие не сакаа да го тестираат. Се обидов, пробав и молев. Не сакаа да го тестираат заради неговата возраст и затоа што тој немаше други здравствени проблеми“.

MY PEOPLE…. I IMPLORE ALL OF YOU TO BE VIGILANTE WITH YOUR HEALTH IN THESE TRYING DAYS. WE ALL CAN BE AFFECTED….. I…

Gepostet von Conrad Buchanan am Samstag, 21. März 2020

На 22 март, состојбата на Конрад се влошила толку многу што Никол го однела во болница. Лекарите веднаш го интубирале.

Никол заминала да го паркира својот автомобил и никогаш повеќе не го видела сопругот.

-Се вратив во болницата, но тие веќе ја заклучија вратата. После тоа, тие не пуштаа никого. Не можев да му кажам ниту дека го сакам, вели тажно Никол.

Смртта на Конрад Бјукенан покажува колку е опасен Ковид-19. Никој не е имун на овој вирус. Младите и здрави луѓе можат да умрат од него, пренесува Си-Ен-Ен.

„Мора да разберете колку е сериозно ова. Многу луѓе мислат дека умираат само стари или болни, но тоа не е точно“, предупреди вдовицата.

„Ужасно е што мораше да почине мојот сопруг. Нашиот живот се претвори во ужасен кошмар“, додаде таа.

И Никол е позитивна на коронавирусот. Таа досега нема сериозни симптоми, но го изгубила целосно вкусот и мирисот. Нивната ќерка Скај сè уште ги чека резултатите од тестот.

 

View this post on Instagram

 

PART 1/2 Conrad Buchanan woke up on the 14th of March-the day he, his wife Nicole, and daughter Skye, 12, were supposed to be leaving for their spring vacation— with a low grade fever and body aches. He worked as a DJ, and was around big parties and crowds. As the day wore on, he proceeded to feel worse, developing body aches and nausea. He was swabbed for the flu, but the test came back negative. His primary care doctor gave him a script to test for COVID-19, but because he had no prior health issues, and hadn’t travelled out of the country recently, and was only 39 years old, nobody would test him. By Wednesday the 19th, he had developed a horrible cough and diarrhea. Four days after showing symptoms, Conrad was finally able to get a drive through test for COVID-19, where he was swabbed and told to self-quarantine. On March 21st, Conrad received his results: he had tested positive for Covid 19. The Health Department instructed him to stay at home, and to go to the hospital if he was having trouble breathing. By that evening, he was so sore from coughing and body aches that he couldn’t physically get himself to the bathroom. Nicole says she knew it was time to take him to the hospital: “By Sunday I could tell his breathing was just getting tougher for him. I kept telling him we should go in, and he was telling me he was so scared to go in. But his pulse was low and I knew I had to take him in. We get to the hospital – Gulf Coast Medical Center in Fort Myers, Florida – and at that point he’s still talking to me. He says to the ER team: ‘my wife has to come with me.’ He’s scared out of his mind, and the hospital staff says, ‘she just needs to park the car, and then we’ll bring her to you.’ When I parked the car and came back to the entrance, the hospital staff wouldn’t let me in. An hour goes by, and I finally speak to a doctor who says, ‘I intubated your husband and put him on a ventilator, and he’s waiting to be moved up to the ICU.’ I said, ‘What? Why did you put him on a ventilator?’ Nobody called me, nobody let me know what was going on. I knew my husband would have never made that decision on his own. The doctor told me that this was the protocol.”

A post shared by Katie Couric (@katiecouric) on

Никол Бјукенан ги замоли сите да останат дома и да преземат мерки на претпазливост, за никој друг да не мора да поминува низ тоа што претрпе нејзиното семејство.

„Сметајте го ова за сериозно. Не сакам никој друг, нечие семејство, ниту деца, да го поминат она што го поминувавме. Нашиот здравствен систем не е подготвен за ова. Останете дома“, рече таа.

Коронавирус