понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 85
home Познати

Курт Расел сака да се пензионира

Курт Расел сака да се пензионира

Во својата славна, речиси 60-годишна актерска кариера, Курт Расел ги глумеше 12-годишниот Мајк во „Се случи во светот на реалноста“ со Елвис Присли, понатаму – „змијата“ Снејк Плискен („Бегство од Њујорк“ и „Бегство од Лос Анџелес“), Мекреди („Нештото“ / The Thing), Вајат Ерп, Брукс, Семоќниот Јас („Чувари на галаксијата 2“)… Сепак, се чини дека неговата улога на Дедо Мраз во филмот „Божиќни хроники 2“ (The Christmas Chronicles 2) на Нетфликс може да му биде и последна.

Тоа, барем според Крис Колумбос, славниот режисер од „Сам дома“ и „Хари Потер“, кој беше одушевен со Расел и неговата изведба во првиот дел од семејната божиќна драма од 2018 година. Тој седна на режсерското столче и заради продолжението, чие прво прикажување се случи вчера.

– Кога ова момче (Расел, 69) го глуми Дедо Мраз, тоа, главно не „се сфаќа сериозно“. Кога го толкува Дедо Мраз, тој пишува 170 страници од приказната и митологијата на овој човек. Тоа е обврска на глумецот. Тој е посветен на оваа улога на начин на кој вие би очекувале (Роберт) Де Ниро да му биде посветен на Џејк ЛаМота („Разјарениот бик“), изјави Колумбос за „Јаху ентертејнмент“.

Според режисерот, токму тоа ја докажува големината на Расел како глумец.

– Во една прилика ми рече: Сакам да појдам кон залезот, ова е последната улога што ја толкувам. Тој сака да продолжи да го прави ова… Длабоко во неговата душа, тој е посветен на оваа улога. Тоа значи дека осум недели растење на брадата со малку додатоци, работејќи со сценариото секоја вечер пред да снима со мене. Тоа е силна посветеност. И тој го сфаќа тоа многу сериозно, вели Колумбос.

Во новиот филм глуми и Голди Хоун – долгогодишна животна сопатничка и добро позната негова филмска партнерка во повеќе други филмови.

Коронавирус