петок, 17. септември 2021. Вести денес: 0
home Познати

„Кријам солзи секогаш кога ја пеам“ Аца Лукас ја откри мрачната вистина за големиот хит и кому му го посветил!

„Кријам солзи секогаш кога ја пеам“ Аца Лукас ја откри мрачната вистина за големиот хит и кому му го посветил!

Една од најемотивните балади кои Аца Лукас ги испеал во досегашната кариера е песната „Лешче“.

Во својата автобиографска книга, тој објасни како настанала оваа тажна песна и каква трагедија го инспирирала текстописецот да ја напише.

– Песната „Лешче“ е посветена на мојот пријател кој почина како резултат на дрога и е повик до сите да кажат НЕ на дрогата. Песната е напишана во 1985 година и сите од мојата генерација ја знаеја во Карабурма уште пред да ја снимам. Таа песна морав да ја снимам и пеам, бидејќи таа е неисцрпен дел од мојот живот – рече Аца и продолжи:

– Иако понекогаш во моето око, додека ја пеам, другите не забележуваат солза, душата ми плаче. Песната е инспирирана од приказната за една девојка од Карабурба која секој ден оди на гробиштата „Лешче“ и носи цвеќе на гробот на своето мртво момче. Починал како резултат на дрога. Секој пат пред да пеам, сакам да и објаснам на публиката на кој и ја посветив песната – на мојот покоен пријател, кој исто така почина како последица на дрогата. Никогаш не сакав да снимам спот за таа песна, бидејќи знаев дека тоа ќе биде мојата последна снимка.

Коронавирус