петок, 9. јуни 2023. Вести денес: 55
home Познати

Кралицата официјално го одобри бракот на принцот Хари и Меган Маркл

Кралицата официјално го одобри бракот на принцот Хари и Меган Маркл

Кралицата Елизабета и официјално му даде дозвола на својот внук, принцот Хари, да се ожени со вереницата Меган Маркл.

Во писмото кое кралицата го испрати до Државниот совет на Велика Британија се потврдува одобрението за брак меѓу Хари и Маркл.

Овој постапка на кралицата е формалност, бидејќи таа претходно даде согласност.

Свадбата е закажана за 19 мај и ќе се одржи во замокот Виндзор.

Најнови вести