сабота, 15. август 2020. Вести денес: 44
home Познати

Кралицата не крие дека Кејт и е омилена: За годишнина и додели посебна титула

Кралицата не крие дека Кејт и е омилена: За годишнина и додели посебна титула

За Кејт Мидлтон понеделникот беше посебен и свечен ден, и не само поради годишнината со принцот Вилијам туку поради признанието кое го доби оа неговата баба, кралицата Елизабета.

Кралицата ја прогласи Кејт за дама на Великиот крст викторијански орден во највисок можен ранг.

Кралскиот викторијански ред го основала кралицата Викторија во 1896 година за да и овозоможи га ги распознава луѓето кои и помаѓале и ја застапувале.

Монахот кој владее лично ги бира личностите кои ќе го понесат ова признание.

Оваа титула на Кејт и дава почесно место помеѓу витезите и дамите на Големиот Крст.

Коронавирус