понеделник, 21. јуни 2021. Вести денес: 21
home Познати

Kралицата Елизабета доби деветто правнуче (ФОТО)

Kралицата Елизабета доби деветто правнуче (ФОТО)

Велика Британија има ново кралско бебе. Во Бакингемската палата е потврдена убава вест. Принцезата Јуџин (30), ќерка на принцот Ендрју и Сара Фергусон, родила син во вторникот во болницата Портланд во Лондон.

Кралицата Елизабета Втора го доби деветтиот правнук. Неговото име не е соопштено, а тој ќе биде 11. во редот за наследство на тронот.

„Нејзиното кралско височество принцезата Јуџин беше безбедно породена на 9 февруари 2021 година, во 08:55 часот во болницата Портланд. Мајката нејзиното кралско височество и нејзиното дете се добро“, соопшти Бакингемската палата.

Ова е првото дете на принцезата Јуџин и Џек Бруксбенк, прво внуче на војводата од Јорк и деветто правнуче за кралицата и војводата од Единбург. Тие се венчаа во 2018 година.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Princess Eugenie (@princesseugenie)

ЕУРО 2020

Македонија