петок, 30. септември 2022. Вести денес: 169
home Познати

Кралицата Елизабета (92) има планови на долги патеки: Кога ќе видите што ќе прави во 2025 година ќе се онесвестите

Кралицата Елизабета (92)  има планови на долги патеки: Кога ќе видите што ќе прави во 2025 година ќе се онесвестите

Британската кралица Елизабета Втора која има 92 години во 2025 година планира да ја напушти својата палата поради реновирање кое се очекува да трае 10 години.

Бекингемската палата целосно ќе го плати реновирањето кое ќе чини 418 милиони евра, а ќе се менува и застарената електрична инсталација.

Реновирањето започна минатата година, а треба да трае до 2027 година, а околу 2025 година кога реновирањето биде при крај кралицата заедно со сопругот ќе мора да се преселат на источното крило од палатата не две години.

Бекингемската палата инаку е изградена во 1703-та година, а во 176-та година ја купил кралот Џорџ трети.

Најнови вести

Коронавирус